Hrajte hry na PC, vaše PC bude hrát hry s vámi!

Hrajte hry na PC, vaše PC bude hrát hry s vámi!

K minulému článku se na Twitteru rozpoutala diskuse, kdy mě několik lidí přesvědčovalo o tom, že je lepší hrát hry na PC. Tak jsem zapátral v paměti…

Ve stručnosti: PC mají větší výkon, tedy lepší grafiku, lepší detaily, a hry na PC jsou levnější. To je všechno hezké, ale když zapátrám ve svých zkušenostech, tak co vidím?

Mass Effect 2 – první dojmy:

Krabičku s DVD jsem otvíral ještě na schodech, jak jsem se těšil. Hned za dveřmi jsem se vrhnul plavmo po PC, vrazil jsem DVD do mechaniky, spustil instalaci a z nedočkavosti jsem si přečetl přiložený návod. Dvakrát. Pak jsem vložil druhé DVD a přečetl jsem si návod potřetí. Konečně bylo nainstalováno! Spustil jsem hru, nastavil parametry (“všechno na maximum”) a kliknul na Hrát. Vyběhlo okýnko s hlášením, že mám nainstalovat nejnovější verzi PhysX. Kterou samozřejmě nainstalovanou mám, jen asi nějak divně.

OK, na DVDčku instalace byla, ale nešla spustit, hlásilo to “neznámou chybu”. Odinstaloval jsem starý PhysX. Instalačka proběhla o kus dál a oznámila “předčasné ukončení”. Smazal jsem zmínky z registrů: Předčasné ukončení. Grrr! Spustil jsem instalaci jako admin – předčasné ukončení. Kombinace zaříkání, nadávek a parametru /quiet nakonec pomohla, a já spustil Mass Effect 2.

DLC od Bioware

Bioware web při pokusu stáhnout DLC oznámil lakonicky, že “ve vašem regionu nebude tento obsah dostupný”. A bylo.

Podařilo se mi nakonec dostat k souboru ke stažení. Při instalaci oznámil, že na tuto jazykovou verzi nelze instalovat. Objevil jsem medicínu: změnu registrů. Instalace proběhla a po spuštění oznámila, že obsah nebyl zakoupen. Velmi správně… tedy zpět do obchodu Bioware, zakoupit – “není dostupná ve vašem regionu”, proklatě…! nakonec stačilo v profilu změnit preference na “US”, a náhle to šlo.

DLC jsem řádně koupil, stáhnul – a zjistil, že mi DAUpdater ve Win7/64 nefunguje. Prostě hned spadne. OK, prý si hra stáhne a nainstaluje zakoupené DLC sama. Spustil jsem hru, ale nejevila nejmenší snahu cokoli stahovat. Chvilka googlení, simsala bim – a našel jsem DAModder. S tím šlo DLC nainstalovat, tak jako hurá. Spustil jsem hru a tam jsem objevil DLC a nápis: “NENÍ PODPOROVÁNO!”

Dostali mě.

Ale naštěstí to chtělo už jen update na verzi 1.04 a pak to fungovalo.

Dragon Age 2

Co myslíte – byly nějaké problémy s instalací? Ale no ovšem že byly! EA Download Manager je – teď přemýšlím jak to říct slušně… hm… asi nejslušnější bude použít výraz “zvyjebaný kus exotského kódu, co našli vyhozený za zdí psychiatrické léčebny”. Kupte si, provuch, krabicovou verzi! *konec praktického okénka*

A to byly jen případy, kdy jsem o tom psal.

Víte, je fajn, že ty hry jsou levnější. Okej. Ale je s nima neskutečný voser. Po pravdě řečeno jsem se, asi věkem, dostal do stavu, kdy oželím grafické detaily, pokud se oplátkou za to nemusím jebat s instalací na PC. Na konzoli zasunu disk a hraju. Ovládání je vždycky stejné a hra je vždycky vyladěná pro konkrétní hardware. Chci se u hraní pohodlně natáhnout a koukat na metrovou plazmu, ne sedět u monitoru.

Na hrách totiž nejvíc ocením prožitek, co z nich mám. A alespoň u mně se na prožitku podepisuje víc ovládání, hratelnost a přívětivost, než “grafická úžasnost”.

comments powered by Disqus