Milé regiony

Vždyť jsi úplně blbej, vždyť to každý ví… ale přesto mi to může připadat jako zhovadilost. Aneb Jak Assassin’s Creed III zapříčiní poškození lokálních prodejců her.

Mám XBox z USA. Tak se to prostě stalo, že jsem měl nějaké peníze v USA, koupil jsem tam za ně XBox, dovezl sem, zdanil a proclil, a tady si na něm hraju. Jo, jasně, je na něm napsáno NTSC, ale za ty dva roky jsem na něm hrál neskutečné množství her, aniž bych měl jediný problém. Hry jsem dostával z ČR od lokální distribuce i ze světa, vozil jsem je z USA a kupoval z druhé ruky od Asiatů, a nikdy jsem neměl sebemenší problém.

Až v sobotu.

V sobotu jsem do své konzole vložil DVD s Assassin’s Creed III, a konzole oznámila, že “Invalid region code”. Ha? HA? Cože? Předchozí tři Assassíny jsem získal od lokálního distributora, přes eBay a z kamenného obchodu, fungovali všichni. Na XBoxu, koupeném v ČR, co máme v kanceláři, ta DVD fungovala. Tak jsem chvilku googlil, co jako že s tím.

Tak zaprvé: Můžu si do XBoxu narvat chip. Nechci. Kdybych chtěl, tak jsem to udělal už dávno, ale já se nehodlám při každé aktualizaci děsit toho, že mi někdo konzoli blokne, jebat se s updatama atd.

Zadruhé: ACIII je přeci region-free. Děkujeme… Není. (Možná “Collector’s edice”. Možná je region-locked jen tahle počeštěná verze…)

Zatřetí: Svoje DVD s Assassin’s Creed III s českými titulky prodat a za stejný (nebo i nižší) peníz koupit stejné DVD v imperialistické cizině.

Půjdu třetí cestou, a pro příště si budu pamatovat, žeu českého prodejce můžu snadno koupit něco, co mi fungovat nebude. Jaké si z toho vezmu ponaučení?

Schválně… Jaké?

Třeba to, že budu hledat informaci o tom, zda je hra “Region-free”? Třeba. A když to tam nepíšou? Tak nakoupím jinde!

DVD regiony jsou jen obdobou cla. Je to daň, kterou platíme za to, že jinde to dokážou vyrábět levněji než my.

comments powered by Disqus