Na osmibity nikdy nezapomeneme…

Na osmibity nikdy nezapomeneme…

… aspoň dokud nám Alzheimer nenarovná závity. Tyhle hry jsem hrál jako první a dodneška si je pamatuju, i když to nebyly hvězdy hratelnosti. Jaké hry utkvěly z éry osmibitů v hlavě vám?

První hra, kterou jsem na vlastní oči viděl, byl “Duch & Pampuch”, nebo jak se přesně jmenovala… První hra, kterou jsem hrál, byl Willy Walker na PMD-85 (autor Karel Šuhajda, “MGLD 00 Spustí se sám” – to jsem měl namluvené na kazetě před samotným programem). Pak Manic Miner.

Pak jsem dostal Spectrum a hrál jsem spoustu her. Dodneška si vzpomínám na tyhle:

Deathchase. Na motorce se jezdilo mezi stromama a střílelo po dvou jiných motorkách a vrtulníku. Pokud jste trefili obě motorky, šli jste do dalšího levelu, kde bylo víc stromů a jelo to rychleji. Tak to pokračovalo, dokud jste se nerozmajzli o strom. Čistá arkádovka, ale pamatuju si ji.

Moon Alert (Hrát v prohlížeči). Lunární vozítko jede doprava po měsíčním povrchu a musíte včas přeskakovat nerovnosti a trefovat zničitelné překážky před sebou + nalétávající ufony nad sebou.

Kokotoni Wilf (Hrát v prohlížeči). Hráli jsme ji v klubu, když ji přinesl Lukáš Ladra, s nekonečnými životy ve třech lidech, střídali jsme se po každém neúspěchu, a byl to fantastický zážitek. Tuhle hru mám dodneška rád a dodneška si pamatuju triky, jak ji projít, kde si počkat a jak skočit, a taky jednoduché pravidlo: “Zabije tě všechno, co je světlý a všechno, co se hejbe!”

Starquake (Hrát v prohlížeči). Obrovské vesmírné dobrodrůžo, které jsem hrál dlouhé hodiny. Jako jedna z mála her té doby měl Starquake poměrně velkorysé “doplňování životů”, takže když jste tomu to odpoledne dali, štěstí vám přálo a byli jste na své životy opatrní, tak jste ho i dohráli bez cheatů (ideálně pokud jste hned na začátku našli univerzální klíč). ALGOL RAMIX OKTUP KYZIA ASOIC QUAKE VEROX EXIAL IRAGE AMAHA…

Saboteur (Hrát v prohlížeči). Jednička, dvojka už mě tak nebavila. Během prázdnin jsem objevoval další a další možnosti, jak procházet za co nejvíc bodů. Nepoužíval jsem zbraně, stráže i psy jsem eliminoval tiše a ručně, sebral jsem dokumenty, nainstaloval bombu, uletěl vrtulníkem… Mnohokrát!

Knight Lore. Strávil jsem v bludišti starého hradu dlouhé hodiny, a pak ještě další, když jsem našel pouky a hru jsem konečně dokázal dohrát…

Pyjamarama (Hrát v prohlížeči). To byla hra, zvláštní už svou grafikou – a co teprv když jste přišli na to, jak ji hrát! To se pak před vámi otevřel celý lehce šílený příběh. Měl jsem ji rád, i proto, že jsem ji, podobně jako Starquake, dokázal dohrát bez nekonečných životů.

Skool Daze (Hrát v prohlížeči). V téhle hře jsem nevěděl, co mám vlastně dělat a co je účelem, ale to nevadilo. Pojmenoval jsem si postavy podle spolužáků a učitelů, střílel jsem po vyučujících prakem a mydlil jsem mlaďochy na školním dvorku. Skvělá zábava.

Indiana Jones. První textovka, kterou jsem hrál. Stála na počátku mých textovkářských pokusů – ale to je jiný nekonečný příběh!

Antics (Hrát v prohlížeči). Lítaly tam včely v bludišti. Nikdy jsem to nedohrál, ale pamatuju se na to.

Jet-Story. Jedna z mnoha her, které jsem nejen dohrál, ale i ručně disassembloval, prozkoumal její kód, naučil se z něj pár triků…

Terramex (Hrát v prohlížeči). Pamatuju si nejen skvělou hudbu na ZXS128, ale i “adventurní” nádech té hry, létání na vysavači a velkolepý závěr s obřím vesmírným pinknutím. BTW, docela mě zarazilo, že se Terramex dá dohrát během 16 minut – viz video.

Jet Set Willy 2 (Hrát v prohlížeči). Takový Jet Set Willy ad absurdum. Dodneška nechápu, jak se jim podařilo do Spectra 48k narvat tolik místností a úchylné grafiky. Dalo se to procházet dlouhé hodiny a divit se, kde to jsem a jak někoho tohle může napadnout.

The Sentinel (Hrát v prohlížeči). V téhle hře se nikam neutíkalo, nikde nebloudilo ani po ničem nestřílelo. Dobré na ní bylo to, že jste mohli druhý den pokračovat od místa, kde jste skončili. A na rovinu přiznávám, že mi něco takového na PC chybí. Ano, je remake, ale je takový velice pofidérní…

Castle Master (Hrát v prohlížeči). Ne, není to ani zdaleka první 3D hra, ale utkvěla mi v paměti (střelit ducha nad stožárem – kdo hrál, pochopí).

Castle Masterem pro mne víceméně skončilo období hraní na osmibitech. Hrál jsem těch her mnohem víc, některé mě možná i bavily, ale tohle jsou ty, co si i po více než dvaceti letech vybavuju. A co vy? Jaké tituly si vybavíte vy?

 

comments powered by Disqus