PlayStation 3 versus XBox360

PlayStation 3 versus XBox360

Už dva týdny mám pod televizí vedle XBoxu i PlayStation 3. Nemám tedy žádné objektivní srovnání, ale jen první dojmy člověka, co má dva roky XBox360 a teď szi sednul k PS3.

První dojem byl otřesný. Ale po řadě:

Gamepad – připadá mi, že ten XBoxí sedne do ruky líp a že má inteligentněji rozmístěné joysticky. Dobré je dobíjení přes USB kabel, to mě potěšilo. Oproti tomu od XBoxu má PS3 gamepad i akcelerometr, takže přidává další možnosti ovládání – nakláněním nebo máváním…

PSN – obdoba Live služeb. Tady Microsoft vede o několik koňských délek. U XBoxu je nákup her integrovaný do prostředí, u PS3 se otevře nějaký web, tam můžu nakoupit hry, můžu kliknout na “stáhnout”, a když se mi zdá, že se stahuje pomalu, tak kliknu podruhé, potřetí – a ejhle, v seznamu stahování je hned třikrát. Oj, wodafak!?

S PSN jsem protrpěl několik dní. Dal jsem stahovat dvě dema a stahovala se rychlostí modemu. Za tři dny bylo staženo. Utrpení, čisté utrpení. Ale když jsem do mechaniky zasunul disk s hrou, tak jsem si nepomohl – oznámila, že si musí stáhnout několik set MB updatů, že stahování nelze dát na pozadí, a tak jsem půl dne čekal. Jako fakt skvělé… Zasunu disk, a hra se už za šest hodin spustí?! To i ZX Spectrum mělo nahrávání rychlejší (ba co dím, i Atari 800 bez turba!)

Hledal jsem, čím to je, že se stahování vleče jak slimák v medu, a Google mi byl nápomocný. Bylo to divné… Domů mi vede symetrický 100Mbit, notebook na tom samém switchi stahuje bez problémů přes osm mega (MB) za sekundu, tak proč herdek…? Klíčová slova “PSN slow” samozřejmě odhalila, že v tom nejsem sám (jupí), že takový problém má spousta lidí (mno…), a že existuje několik “zaručených” návodů na řešení (změnit DNS, použít proxy, …), z nichž všechny se ukázaly jako neúčinné. Nakonec pomohlo, naprosto paradoxně, odpojit kabel a nechat pracovat PS3 přes wifi – rychlost vyskočila na únosný megabajt za sekundu.

Samotné hraní je pak velmi podobné XBoxu. Co taky očekávat, že?

Proč si tedy pořizovat druhou konzoli? Má to cenu?

No – má. Některé hry jsou pouze pro PS3. Shodou okolností často ty nejlepší. Heavy Rain, Infamous, Uncharted, nebo aktuální hit The Last of Us. A – ano, jsou TAK dobré, že se vyplatí si kvůli nim koupit PS3.

Na všechnpo ostatní je tu XBox360.

comments powered by Disqus